Сайт по медицинским и биологическим научным проблемам » Мои публикации » Хто такі довгожителі і як перейняти їхній досвід. Наука про довгожителів. Антистаріння

Канал Натальи Прокопенко - доктора биологических наук, г. Киев

 

Газета "Здоров'я і долголіття",
10 - 16 квітня 2012, № 14 (1139)
 
Напевно, не тільки мене дивують і захоплюють люди, які живуть 80 і більше років, при цьому зберігаючи активність, цілеспрямованість і позитивне ставлення до життя. Зустрічаючи їх, мимоволі «заряджаєшся» їхнім оптимізмом. Коли телефонують такі читачі, діляться досвідом, про щось запитують, дякують за поради, я зазвичай помиляюся, вгадуючи їхній вік, віднімаючи 10—20 років. А вони сміються: «Ну що ви, мені набагато більше». Невже ? А голос, немов у молодих, і ставлення до того, що відбувається навколо, не байдуже, а сповнене щирого інтересу й бажання бути потрібними, тримати себе у формі й допомагати іншим. Як їм це вдається? У чому секрет довгожительства? Про це та багато іншого розмова з доктором біологічних наук, головним науковим співробітником державної установи «Інститут геронтології» АМН України Наталією ПРОКОПЕНКО.
 
 
САНГВІНІКИ - ПОПЕРЕДУ

— Наталіє Олекспвно, ми часто запитуємо себе: чому одні люди вже в 50 років назбирують «букет» хвороб, а інші — й після 80 міцно сплять та не можуть усидіти на місці? Це доля, випадковість чи закономірність?

— Усі люди старіють, і ми з вами, і довгожителі, але по-різному. Багато що залежить від умов життя, харчування, фізичних навантажень. Стосовно довгожителів, то в них на перше місце виходить генетичний чинник, тобто здатність жити довше за інших передається в спадок. Такі люди від природи витривалі, працездатні, не пам'ятають зла, не зациклюються на проблемах, а намагаються або не звертати на них уваги, або розв’язувати. На запитання: чи легко засинають, чи страждають від безсоння? — більшість відповідають, що в них гарний здоровий сон.

Якщо вивчати довгожителів з огляду на темперамент (сангвінік, холерик, флегматик, меланхолік), то вони — сангвініки із вкрапленнями флегматика. У сангвініків міцний урівноважений тип нервової системи, вони добре контролюють прояв своїх почуттів і дій, тверезо оцінюють навколишню дійсність, легко звикають до нових вимог і обставин, енергійні, насолоджуються життям. Флегматики доброзичливі, розважливі, розсудливі, в разі великих неприємностей залишаються спокійними, серйозно ставляться до прийняття рішень.

Є такий цікавий приклад, який показує, в чому різниця між чотирма темпераментами. На лавку сідає людина й кладе поруч капелюха. Підходить перехожий і ненавмисно сідає просто на цей капелюх. Якщо людина, що сиділа, — холерик, вона почне гніватися і сваритися, якщо меланхолік — то може розплакатися, якщо флегматик — почекає, поки той встане, якщо сангвінік — розсміється й навіть пожартує.

ВНУТРІШНІЙ РЕСУРС - ПРОТИ ТРУДНОЩІВ

— Можна сказати, що довгожителі — безжурні оптимісти.

— Але вони також люди із внутрішнім стрижнем. Мені запам’ятався один епізод, який розповіла донька довгожительки. Це було під час голодомору. Мати наварила картоплі й суворо наказала дітям сідати за стіл їсти. Сама відійшла до дверей й уважно спостерігала, щоб усі поїли. «Мамо, а ти хіба не хочеш?» — наївно запитала молодшень-ка. «Ні», — твердо відповіла жінка й не рушила з місця.
«Тепер уже я розумію, що вона дуже хотіла їсти, — згадувала донька, — але заради нас терпіла голод. Знала, що тільки так допоможе своїм дітям. Прожила вона понад 90 років».

Тобто генетично відбувається немовби природний добір. Одні вмирають, а інші мужньо переносять труднощі, виживають, залишаючись при цьому людьми. Усередині їхнього організму закладено такі життєві ресурси, що навіть дуже складні випробування для них не згубні. Вони проходять цю грань і продовжують жити й розвиватися.

ЧИННИКИ РИЗИКУ

— Трапляється, що люди, яким Бог дав багато років, через різні причини не можуть про себе подбати в старості...

— Це справді так. Адже мета не в тому, щоб прожити довго, важливо, щоб життя було довгим і якісним. За кордоном для цього створюються умови (належне медичне обслуговування, клуби за інтересами, корекція фізичних навантажень після виходу на пенсію). У нас, на жаль, по-іншому: в основному все залежить від самої людини.

Проте, як я вже казала, довгожителі спадково переносять і погану екологію, і скромне харчування, і недостатній медичний догляд, залишаючись здебільшого активними й життєрадісними.

Звичайні люди часто самі собі вкорочують життя. Наш інститут проводив дослідження з метою виявити причини, що впливають на процеси старіння. Результати такі. У чоловіків на першому місці стоять шкідливі звички (куріння й алкоголь, але особливо — куріння, адже воно погіршує роботу не тільки серцево-судинної системи, але й травлення та інших систем організму, звідси й передчасна смертність серед сильної половини людства), наступні чинники ризику — характер харчування, недостатня рухова активність, умови роботи, територія проживання. У жінок на першому місці — характер харчування, далі — матеріальне становище, житлово-побутові умови, рухова активність і теж територія проживання.

ЯК НЕ ПОТРІБНО ХАРЧУВАТИСЯ

— І для чоловіків, і для жінок на початку «списку» причин передчасного старіння — характер харчування. Як не потрібно харчуватися, щоб зберігати молодість?

— Розповім про це, посилаючись на результати ще одного дослідження, проведеного лабораторією гігієни праці торік на трьох підприємствах Києва. Спілкувалися ми з людьми старшими за 50 років. Визначали рівень функціональних можливостей організму. Особливу увагу звертали й на харчування. Відразу впадає в око, що практично в усіх обстежуваних індекс маси тіла (ІМТ) був вищим від рекомендованого Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Виміряти індекс маси тіла може будь-яка людина. Для цього свою масу тіла потрібно поділити на зріст у метрах квадратних. Якщо ІМТ менш як 20 — ви виснажені, енергетичного запасу бракує. Якщо ІМТ перевищує 27, це ознака ожиріння, що, як відомо, негативно впливає на серцево-судинну систему. Згадаймо, що саме захворювання серцево-судинної системи стоять на першому місці серед причин смерті нашого населення.

Коли ми почали вимірювати калорійність харчування, виявилося, що в більшості харчування не дотягує до норми. Для чоловіків, які не займаються інтенсивною фізичною працею, денна норма — 2300—2500 кілокалорій, для жінок — 2000—2100. Крім того, воно не збалансоване. Такі важливі для побудови білка продукти, як риба, сир, кисломолочні продукти, м'ясо, яйця, піддослідні споживали в дуже малій кількості. Віддавали перевагу крупам, картоплі, макаронним, хлібобулочним виробам, салу. За рахунок цього і набирали зайву масу тіла. Також здебільшого вони недотримувалися режиму харчування, замість 3-разового, у найкращому разі харчувалися двічі на день. Основний прийом їжі в чоловіків був у вечірній час, у жінок — в обідній. Про яку тривалість життя може йтися, якщо до харчування таке ставлення!

Звичайно, зараз такий час, що не кожний може дозволити собі урізноманітнювати раціон. Але подбайте хоча б про те, щоб на столі були салати (з моркви, буряку, капусти), якщо немає протипоказань, фрукти, хоча б іноді купуйте нежирне м'ясо, кисломолочні продукти. Адже це — ваш посильний внесок у своє здоров’я і довголіття.

ВПРАВИ З ГІМНАСТИЧНОЮ ПАЛИЦЕЮ

— Другий чинник, який збігся в чоловіків і жінок, — недостатня рухова активність. Можливо, Ви порадите, які вправи потрібно виконувати, щоб активізувати життєві сили організму.

— Є прекрасний комплекс вправ із метровою гімнастичною палицею, розроблений фахівцями нашого інституту. Ці вправи корисні людям різного віку, вони позитивно впливають на всі м’язи, суглоби, хребет. Палиця допомагає м’яко, без зайвого напруження фіксувати рухи на певних частинах тіла, задіяти в роботу різні групи м'язів. Виконуйте кожну вправу не поспішаючи, без ривків, по 8—10 разів.

Перша вправа. Візьміть палицю за кінці двома руками й заведіть її за голову, не згинаючи тулуб. Потім, повертаючись у вихідне положення, зупиніть на рівні грудей.

Друга вправа. Тримаючи палицю за кінці, витягайте ліву руку вбік (права рука, зігнута в лікті, тягнеться слідом), злегка притискаючи палицю до тулуба. Потім витягніть праву руку вбік (ліва тягнеться слідом).

Третя вправа. (Особливо корисна для хребта). Розмістіть палицю між зігнутими ліктями за спиною. Голова й таз — не зміщуються. Повертайте тільки тулуб праворуч-ліворуч.

Четверта вправа. Тримаючи палицю за спиною, проводячи нею вгору-вниз, масажуйте поперек. Прислухайтеся до своїх відчуттів, не тисніть занадто.

П’ята вправа. Для колінних суглобів. Сядьте на стілець. Один кінець палиці розмістіть під коліном правої ноги, а другий кінець — покладіть на ліву ногу. Згинайте й розгинайте праву ногу. Після цього розмістіть палицю під коліном лівої ноги й те саме проробіть для неї.

Шоста вправа. Для долонь. Сядьте на стілець. Палиця — на колінах. По черзі спершу внутрішнім, а потім зовнішнім боком долонь обох рук поводіть вперед-назад по палиці, в такий спосіб масажуючи їх.

Сьома вправа. Виконується без палиці. Станьте рівно й підніміть руки догори, розмістивши долоні внутрішнім боком до стелі. Напружуючи тіло, тягніться вгору, немов хочете підтримати стелю.

УЧІМОСЯ ЛЮБИТИ ЖИТТЯ

— Багатьом, напевно, хотілося б жити довго, активно й щасливо. Для цього, крім наведених вище порад, добре було б «розбудити» в собі сангвініка. Як це зробити?

— Звісно, темперамент закладається з народження й змінити його практично не можливо. Проте навчитися ставитися дожиття позитивно, любити, поважати й розуміти себе та інших можна. Займіться самовихованням, увімкніть для цього волю. Почніть з малого. Навіть у поганому намагайтеся знайти щось гарне (адже могло б бути набагато гірше) і виділити його (не заглиблюйтеся в проблему). Пам’ятайте: будь-яку складну ситуацію можна розв'язати, але іноді для цього потрібен час. Не приймайте поспішних рішень і не будьте занадто категоричними. Згадайте відому істину: як ти ставишся до людей, так і люди ставитимуться до тебе. Якщо вас скривдили, не звинувачуйте у всьому кривдника, постарайтеся його зрозуміти, подумайте, чому він так учинив, можливо, ваша неправильна поведінка підштовхнула його до цього. Шукайте золоту середину, чиніть так, щоб було гарно й вам, і людям, які живуть поруч. Це і є рецепти душевного й фізичного довголіття.

 
 
 
 
Людмила БЕЗВЕРХНЯ


 

Послать сообщение об ошибке?
Эта запись была опубликована Nataliia 23-11-2016, 08:41, Если Вы впервые на данном блоге и он Вам понравился, предлагаю подписаться на RSS чтобы не пропустить новых публикаций.

 

Сайт про социальные медицинские и биологические научные проблемы, г. Киев, Украина
Социальная медицина, биология и психология - Прокопенко Н.А.